Zabawy z dziećmi.
2020-03-27

Podsyłam Państwu propozycję ciekawych zabaw z dziećmi w domu .
Zabawa w skojarzenia - zacznij zabawę mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę.
Tor przeszkód - wystarczy ustawić różne przedmioty, na przykład poduszki, pudełka, krzesła, stolik w taki sposób, aby dziecko było w stanie pomiędzy nimi manewrować (nad, pod, obok). Tor przeszkód poprawia koordynację ruchową i wzmacnia pewność siebie dziecka.
Zimno, ciepło, gorąco - chyba znana wszystkim, a może nieco zapomniana zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował „skarb” daje wskazówki stopniując słowa - zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.
Kalambury – w tej zabawie za pomocą gestów musimy pokazać np. tytuł bajki, postać z bajki, czynność, zwierzątko. Zabawa w kalambury może odbywać się również poprzez malowanie.
Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy - w tej zabawie im więcej uczestników, tym lepiej. Jedna osoba, nazywana Babą-Jagą, stoi w pewnej odległości od pozostałych odwrócona tyłem lub z zakrytymi oczami i wypowiada słowa: „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”, w czasie których gracze biegną w jej kierunku. Gdy skończy mówić odwraca się do uczestników, a ci nieruchomieją – nie mogą się poruszać, mówić i śmiać się. Baba Jaga stara się ich rozśmieszać. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić na linię startu. Celem w zabawie jest dotarcie do Baby Jagi, gdy ona nie patrzy i dotknięcie jej. Zwycięzca zajmuje jej miejsce.
Zabawa w chowanego – tej zabawy nikomu nie trzeba przedstawiać. Dzieci ją uwielbiają. Jeśli macie w domu więcej miejsca i dużo zakamarków, zabawa w chowanego będzie super pomysłem.
Zabawa „lustro” – dwie osoby stają naprzeciwko siebie. Jedna osoba pokazuje różne miny, druga osoba ,,lustro” pokazuje to samo - naśladuje jej ruchy. Po 2 minutach następuje zamiana ról.
Baza- najlepsza zabawa z dzieciństwa. Budowanie różnego rodzaju domków. Można wykorzystać do tego kołdry, koce, poduszki, meble – wszystko, to co mamy pod ręką w domu.
Worek skarbów - zabawa polega na rozpoznawaniu za pomocą zmysłu dotyku „skarbów”, które mama bądź inny opiekun schowali do worka. Mogą to być zabawki (samochód, klocek, piłka, maskotka) bądź owoce, które po odgadnięciu dziecko musi skosztować (fajna propozycja dla niejadków .
Dobrej zabawy!

Sabina Rzepka